sobota 15. července 2017

Vybrali jsme několik kurzů z uplynulého týdne a vyzpovídali jejich účastníky.

Jednou z novinek byl v letošním roce kurz sborového zpěvu, který probíhal mimo budovu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara pod vedením Dr. Víta Aschenbrennera a Dr. Romany Feiferlíkové. Hudebníci se scházeli na Fakultě pedagogické a k ostatním se připojili v pátek při závěrečné prezentaci kurzů. Abychom si udělali lepší celkový obrázek, rozhodli jsme se v tomto případě vyzpovídat dámskou část vedení kurzu.

Mgr. et Mgr. Romana Feiferlíková, Ph.D.
"Za mě jako pedagoga na vysoké škole to bylo očišťující, osvobozující, naprosto fantastické setkání s lidmi, kteří chtěli něco dělat, kteří rádi dělali, rádi pracovali, naprosto bez problému jsme cvičili celý den. Nikdo si nestěžoval, že už nemůže, že potřebuje támhle dojít, pro něco jít nebo něco zařídit, takže mi to trošku vrátilo víru v lidi, kteří opravdu chtějí něco dělat. Myslím, že v rámci možností, které tady máme, myslím tím tedy hlasové možnosti, jsme dokázali maximum, co je možné."

Anežka Gráttová – studentka pražské Fakulty pedagogické Univerzity Karlovy
"Studuji obor hudební výchova a sbormistrovství, právě proto jsem se rozhodla jít na tento týdenní kurz. Bylo to tady úchvatné, s panem doktorem Aschenbrennerem se mi pracovalo výborně, protože byl vtipný a hudbu nám předával naprosto úžasně. Měli jsme i soukromou hodinu s paní doktorkou Feiferlíkovou, což bylo také obohacující, protože mi pomohla a vlastně mi řekla, jak mám pracovat s hlasem. Poznala jsem tu skvělé lidi, sice nás bylo jen pět, ale i tak jsme měli skvělou partu, takže o to víc to tady bylo super. Plzeň je nádherná, moc se mi tady líbilo. Také se mi líbilo, že sice ne během našeho kurzu, ale teď při závěrečné prezentaci jsem mohla spatřit, co je podstatou ArtCampu, takže jsem byla ráda, že jsme mohli být novinkou tady na letní škole."Každoročně naplněný kurz knižní vazby vás naučí dva typy knižní vazby, které si vyzkoušíte od prvního řezu do papíru až po poslední kapku lepidla ve vázání. Odměnou za rozpíchané prsty od jehly vám budou krásné knížky, které můžete darovat, což se většině nebude chtít, protože se vám pod vedením MgA. Petry Soukupové podaří vytvořit krásné kousky a nebudete je chtít dát z ruky…

Anna Zůnová, studentka Filosofické fakulty Univerzity Karlovy
"Studuji muzikologii a tento kurz jsem si vybrala, protože jsem sama pokukovala po kurzu knižní vazby a u nás v Praze se mi nic nelíbilo. Takže jsem našla tohle a přijela jsem s tím, že vlastně úplně nevím, do čeho jdu. Byla jsem mile překvapená, co vše jsem se naučila, naše lektorka byla příjemná a myslím, že to využiju i dál."Keramika jako příprava na přijímací zkoušky vždy přiláká i „neuchazeče“ o studium. Oblíbený kurz vás naučí základy práce s keramikou a porcelánem a domů si odnesete třeba vlastnoručně vyrobený čajový servis, což je velmi lákavé.

Klára Bubeníková a Nikola Sadilová, studentky Masarykova gymnázia v Plzni

Co se vám na kurzu líbilo, co jste naučily nového?
K: "Měli jsme hodně práce a relativně krátkou dobu, takže hned na začátku nám bylo řečeno, že to není ArtCamp, ale pracovní tábor, a že budeme pracovat, pracovat, pracovat, což nebylo zase tak daleko od pravdy. Vážně jsme přicházeli dřív před devátou a odcházeli jsme později, abychom všechno stihli a bylo to docela hodně práce. Ale bylo to super a hodně věcí jsem se dozvěděla až teď - netušila jsem třeba, že se porcelán lije a byla to úplně nová super zkušenost."

Nevadilo vám, že jste tady byli každý den déle?
N: "Vůbec ne, já jsem to hlavně chtěla dodělat, chtěla jsem mít vše hotové, takže jsem tu zůstávala i klidně o dvě hodiny déle."


Bavilo vás to, co jste se naučily a co si odnesete?
N: "Určitě, já jsem před tím zkušenosti s keramikou žádné neměla, takže jsem nadšená, že jsem se to tady naučila."
K: "Já jsem zkušenosti s keramikou měla, ale s porcelánem zdaleka ne a je to hodně, hodně rozdílná práce. Jsem z toho hodně nadšená – z vlastností porcelánu, co se s ním všechno dá dělat. Speciálně mne zaujala malba na porcelán - pro mě je to skoro ideální materiál na malbu, hodně dobře se mi s ním pracuje."


Zaujala vás nějaká konkrétní práce nebo technika?
N: "Hlavně malování, to se asi líbilo všem, co jsem tak vyzvídala. Vlastně téměř všechno, jen tedy ta práce před malováním - to už mi začínalo koncem dne vždycky lézt na mozek, ale vždycky jsem se další den ráno zase moc těšila."


Vedoucí kurzu doc. Gabriel Vach dostal od obou děvčat známku „super“.Doc. Kristina Fišerová je svým přístupem a upřímností kandidátkou na „nejoblíbenější lektorku“ letní školy, takovým dojmem na nás alespoň působili účastníci jejího kurzu tvorby loga a jednotného vizuálního stylu.

Albert Bauersfeld, studuje Střední školu Náhorní v Praze
"Co mě zaujalo tady na fakultě jako takové je to, že budova je moderní, trochu industriální, ale libí se mi ten openspace - když člověk jde po budově, tak se může podívat do všech ateliérů a vidí, co se tady děje. Co se týče kurzu, tak ten je super. Přijde mi, že jsem se toho docela dost naučil, paní profesorka dělala prezentace o grafickém designu a řekla nám dost užitečných informací, jako třeba jak nakládat s různými písmy a jaké fonty jsou nejlepší, protože jsou univerzální. Co se týče jednotného vizuálního stylu, který jsme dělali, to mě hodně baví. Nikdy mě nenapadalo zkusit udělat  úplně všechny věci, které by patřily do vizuálního stylu, a přijde mi, že to je super. Paní profesorka je milá a hodná a myslím si, že to umí dobře naučit, celkově ta škola mi přijde super. Já teď studuju na střední škole grafický design, jdu do čtvrťáku a plánuju se sem přihlásit, tak snad se mi to povede…"


Žádné komentáře:

Okomentovat