středa 9. července 2014

Účastnice kurzu Fashion design tvoří své první návrhy / Participants of the Fashion Design course are working on their first designs

Účastnice kurzu Fashion design pod vedením doc. Heleny Krbcové už zkouší své první návrhy. Sedm studentek z americké Miami University (OH) se účastní intenzivního třítýdenního kurzu, v jehož závěru je čeká prezentace výsledků práce na módní přehlídce. Na její přípravě se budou podílet i studentky FDU, které v kurzu pracují společně s americkými kolegyněmi.

Tým z Ameriky v závěru prvního týdne čeká ještě navrhování designů a skicování, druhý týden se budou učit střihy, které pak aplikují na své návrhy a poslední třetí týden se budou konat finální úpravy, fitting na modelkách a na závěr focení jednotlivých modelů. 

Již zmíněná módní přehlídka se uskuteční v rámci programu závěrečné party ArtCampu a Mezinárodní letní jazykové školy, která bude oslavou 10. a 25. výročí fungování těchto letních škol. Jste všichni srdečně zváni ve čtvrtek 24. července do Parkhotelu Plzeň!

---

The participants of the Fashion Design course led by doc. Helena Krbcová are working on their first designs. Seven students of the Miami University (OH) take part in an intensive three-week training in fashion design which will culminate in a presentation of the results of their work in a fashion show. Czech students taking part in the course together with their American colleagues will also participate in preparation of this final show.

The American team will finish off the first week with more designing, sketching and fashion drawings. Next week they will learn how to make fashion cuts and will apply them on their own designs. The third week will be focused on completion of their models, fitting and making a professional photo-documentation for their portfolios.

The above mentioned fashion show will take place during the final party of ArtCamp and the International Summer Language School, celebrating their 10th and 25th anniversaries. We hope to see you all on Thursday 24 July 2014 in Parkhotel Pilsen.


ArtCamp, Fashion design
Studentky z Miami University (OH) tvoří své první návrhy / Miami University (OH) students fitting their first designs

Žádné komentáře:

Okomentovat