čtvrtek 17. července 2014

Grafické techniky Moku Hanga / Printmaking techiques / Moku hanga

prof. Tomasz Kawelczyk (Akademie výtvarných umění v Lodži) vede kurz Grafické techniky Moku Hanga (tradiční japonský deskotisk).Tento kurz se v nabídce ArtCampu letos objevil poprvé a veřejnost o něj projevila velký zájem. 

Účastníci kurzu získají základní znalosti a praxi ve velmi tradiční japonské technice barevného deskotisku - Moku Hanga.  Každý účastník bude realizovat individuální a originální umělecké dílo a projde celým procesem tisku barvami na bázi vody -  přenesení obrazu na dřevo, vyřezání matrice, míchání barev a tisk.


Moku Hanga je technika známá pro své použití v japonském uměleckém žánru ukiyo-e. Ve stejném období byla velmi často používána i pro tisk knih.  Dřevotisk byl používán v Číně po staletí pro tisk knih dávno před vynálezem pohyblivých liter.  V Japonsku byl ale šířeji přijat překvapivě pozdě, až v období Edo (1603 - 1867). Ačkoli je v některých ohledech podobná západnímu dřevorytu, technika Moku Hanga se liší v tom, že používá barvy na vodní bázi - na rozdíl od západního dřevorytu, který často používá barvy na bázi oleje. Japonské barvy na vodní bázi poskytují širokou škálu živých barev, glazur a vynikají transparentnost.
/

prof. Tomasz Kawelczyk (Akademie výtvarných umění v Lodži) is leader of course Printmaking techniques / moku hanga (traditional Japanese woodblock printmaking)

The participants will get basic knowledge and practice in a very traditional Japanese color woodblock printmaking technique: Moku-Hanga. Each participant will realize an individual and original artwork while exploring the whole process of water-based printmaking:  transfering picture on woodblock, cutting matrix, mixing colors and printing.
Moku-Hanga is a technique best known for its use in the ukiyo-e artistic genre; however, it was also used very widely for printing books in the same period. Woodblock printing had been used in China for centuries to print books, long before the advent of movable type, but was only widely adopted in Japan surprisingly late, during the Edo period (1603-1867). Although similar to woodcut in western printmaking in some regards, the moku hanga technique differs in that it uses water-based inks—as opposed to western woodcut, which often uses oil-based inks. The Japanese water-based inks provide a wide range of vivid colors, glazes, and transparency.
ArtCamp 2014 Moku Hanga
leader of course prof. Tomasz Kawelczyk
ArtCamp 2014 Moku Hanga
ArtCamp 2014 Moku Hanga


ArtCamp 2014 Moku Hanga

ArtCamp 2014 Moku Hanga

ArtCamp 2014 Moku Hanga

ArtCamp 2014 Moku Hanga

ArtCamp 2014 Moku Hanga

1 komentář:

  1. Vypadá to zajímavě. S tím, když si člověk opravdu pohraje, tak bude možno vytvořit opravdu hezké kousky :) kéž bych to tak uměl :)

    OdpovědětVymazat